هوشمند سازی ساختمان

دسته بندی ها

دسته‌ها

ساختمان هوشمند


هوشمند سازی ساختمان از مهم ترین اثرات توسعه تکنولوژی و روی کار آمدن مبحث IOT یا همان اینترنت اشیا است. ساختمان هایی که اصطلاحا هوشمند می باشند، میان وسایل الکتریکی و الکترونیکی مختلف خود ارتباط برقرار نموده و میتوان آنها را از راه دور نیز کنترل کرد. به همین دلیل درصد آسایش در این ساختمان ها برای گروه های سنی مختلف از جمله سالمندان بسیار بالا بوده و در محیط های صنعتی و تجاری نیز اهمیت آن احساس میشود. برای آشنایی بیشتر با انواع سیستم های هوشمندسازی ساختمان و نحوه کار آنها و همچنین امکاناتی که در اختیارتان قرار می دهند، در ادامه با شرکت مهندسان مشاور ساختمان هوشمند آویتا همراه باشید.

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن شرایط برای برقراری ارتباط میان حسگرهای مختلف با هم و سایر دستگاه های کنترل از طریق اینترنت، انسان به فکر ایجاد تغییر در روال زندگی خود افتاد. به طوریکه در حال حاضر خانه هوشمند یا ساختمان های هوشمند اداری و تجاری و مسکونی با سرعت بسیار زیاد رو به افزایش و پیشرفت هستند. در این ساختمان ها شرایط و تجهیزات به گونه ای تغییر پیدا می کنند که بتوان وسایل الکتریکی و الکترونیکی مختلف را کنترل کرد. با توجه به تنظیمات انجام شده بر روی وسایل و تجهیزات و اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورهای مختلف دما،حرارتی و تشخیص دود و غیره فرمان هایی به وسایل مختلف ارسال و از این طریق آنها قابل کنترل هستند.

برای درک بهتر این موضوع، محیطی را تصور کنید که روشن و خاموش شدن لامپ ها بر اساس شرایط محیط، تنظیم دمای سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر اساس سناریوهای تنظیم شده بر روی سیستم کنترل مرکزی و غیره همگی با هوشمندسازی ساختمان های مسکونی و تجاری و غیره امکان پذیر هستند.

ساختمان هوشمند - knx.ir
هوشمند سازی ساختمان - knx.ir

روش های کنترل وسایل در ساختمان های هوشمند

قبل از ورود به سایر مباحث این حوزه، به صورت کلی به این موضوع اشاره می کنیم که چطور می توان کنترل وسایل مختلف را از راه دور در اختیار گرفت و محیط را هوشمند کرد؟ سنسورهای نصب شده در بخش های مختلف ساختمان و همچنین به کار بردن تجهیزات مخصوص و قابل برنامه ریزی اطلاعاتی را به سیستم کنترل مرکزی ارسال می کنند. پس از دریافت اطلاعات توسط این سیستم ها، به روش های زیر می توان آنها را کنترل و فرمان های مختلف را برای هر یک ارسال نمود:

کنترل به کمک دستگاه کنترل مرکزی

دستگاه کنترل مرکزی(تاچ پنل) تمام سیستم ها و فضا هایی که در ساختمان هوشمند هستند را میتوانند به صورت متمرکز کنترل کنند .

ساختمان هوشمند - knx.ir
هوشمند سازی ساختمان - knx.ir
کنترل با اپلیکیشن نصب شده روی گوشی تلفن همراه و تبلت

این اپلیکیشن روی سیستم عامل های  اندروید و IOS قابل نصب می باشند. با استفاده از این اپلیکیشن ها می توان کنترل تجهیزات و سیستم های مختلف ساختمان هوشمند را از طریق اینترنت به دست گرفت.

کنترل از طریق کلید هوشمند نصب شده در هر فضا

کلیدهای هوشمند نصب شده در بخش های مختلف ساختمان شرایط را برای کنترل سیستم ها به صورت local (محلی) فراهم میسازند.

هوشمند سازی ساختمان - knx.ir

تاریخچه هوشمند سازی ساختمان

با معرفی اتوماسیون خانگی echo IV در سال 1966 میلادی برای اولین بار انسان موفق به تجربه کنترل بخشی از وسایل بر اساس شرایط محیط شد. در ابتدا این سیستم تنها امکان کنترل دما و روشن و خاموش کردن وسایل را در اختیار قرار داد، اما باعث شد هوشمند شدن ساختمان ها جدی تر پیش بروند. در کمتر از ده سال بعد از این رویداد، پروتکل X10 معرفی شد و سیستم های BMS روی کار آمدند و هوشمند شدن تاسیسات ساختمان ها را نشانه گرفتند.

روند پیشرفت تجهیزات و تکنولوژی های موثر در هوشمندسازی وسایل الکتریکی و الکترونیکی سرعت بیشتری گرفت و با معرفی IOT در دهه 1990 چهره جدیدی به خود دید. به طوریکه در حال حاضر بسیاری از تجهیزات پیشرفته با پروتکل KNX در هوشمند سازی ساختمان های تجاری و منازل و بیمارستان ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرند.

ساختمان هوشمند - knx.ir

اجزای ساختمان هوشمند

بر اساس ساختار کلی که در سیستم های هوشمند سازی در نظر گرفته شده است، اجزای مختلفی برای پیاده سازی در ساختمان هوشمند به کار میرود. مهم ترین و اصلی ترین اجزای آن شامل موارد زیر هستند:

کنترلر های هوشمند و تجهیزات تابلویی :

این دسته از تجهیزات در تابلو برق سیستم هوشمند نصب شده و نوع آنها متناسب با سیستم های موجود در خانه هوشمند انتخاب و متناسب با تعداد نقاط کنترلی موجود ، تعداد کانال های آنها مشخص میشوند.

هوشمند سازی ساختمان - knx.ir
ساختمان هوشمند - knx.ir

تجهیزات دیواری سیستم هوشمند ساختمان :

به کلید های هوشمند و تاچ پنل ها که در فضاهای مختلف به منظور کنترل سیستم هوشمند ساختمان نصب می شوند،گفته میشود که از طراحی های متنوعی برخوردار هستند.

تفاوت خانه هوشمند و BMS چیست؟

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که اغلب افراد دچار میشوند، یکسان در نظر گرفتن خانه هوشمند با سیستم های BMS است. لازم به ذکر است که BMS یا Building Management System نوعی سیستم برای مدیریت و هوشمند سازی موتورخانه به شمار میرود. هوشمندسازی موتورخانه فرآیندی است که در آن با کنترل مشعل ها و پمپ ها و شیربرقی ها ، بهینه سازی انرژی امکان پذیر می گردد.

کنترل به صورت یکپارچه از موتورخانه و سیستم توزیع تا اتاق و مصرف کننده و همچنین کنترل مدیریت و اتوماسیون از مزیت های سیستم هوشمند ABB است . نگاه کلی به سیستم HVAC از موتورخانه تا اتاق باعث ایجاد بالاترین میزان و کلاس در صرفه جویی انرژی می شود

ساختمان هوشمند - knx.ir

مزایا هوشمند سازی ساختمان

به دلیل هزینه های مورد نیاز برای خرید تجهیزات مختلف و برقراری ارتباط بین آنها ممکن است این سوال بوجود آید که چه مزایایی در این نوع بنا وجود دارد؟ مهم ترین و اصلی ترین مزایای هوشمند سازی ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و درمانی و غیره عبارتند از:

لازم به ذکر است که بخش زیادی از مزایای هوشمند سازی ساختمان ها به نحوه اجرا و نوع تجهیزات به کار رفته در آنها بستگی دارد. بدون شک هر اندازه تنظیمات سیستم هوشمند سازی با شرایط محیط تناسب بیشتری داشته باشد، به همان نسبت مزایای بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.

سوالات متداول ساختمان هوشمند

ساختمان هوشمند چیست؟

در این ساختمان ها شرایط و تجهیزات به گونه ای تغییر پیدا می کنند که بتوان وسایل الکتریکی و الکترونیکی مختلف را کنترل کرد. با توجه به تنظیمات انجام شده بر روی وسایل و تجهیزات و اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورهای مختلف دما،حرارتی و تشخیص دود و غیره فرمان هایی به وسایل مختلف ارسال و از این طریق آنها قابل کنترل هستند.

مزایا هوشمند سازی هوشمند چیست؟

کنترل بهتر بخش های مختلف ساختمان

قابلیت جلوگیری از آتش سوزی، نشت گاز و موارد مشابه

کنترل شرایط منزل و بخش های مختلف محوطه و غیره برای آسایش بیشتر سالمندان و کودکان

افزایش سطح آسایش افراد حاضر در ساختمان با تعریف سناریوها و برنامه های مختلف بر حسب شرایط محیط

کاهش هزینه های مصرف انرژی با تنظیم زمان مناسب روشن و خاموش شدن سیستم ها