هوشمند سازی موتورخانه

دسته بندی ها

دسته‌ها
فهرست مطالب

هوشمند سازی موتورخانه


هوشمند سازی موتورخانه یا راه اندازی سیستم های هوشمند ساختمان BMS (موتورخانه های هوشمند BMS) از اقدامات بسیار مهمی می باشد که به منظور کاهش هزینه های مصرف انرژی و بهبود سطح آسایش افراد مورد توجه قرار گرفته است. این سیستم ها شامل مجموعه ای از سنسورها و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی می باشد که کنترل و مدیریت چیلر و بویلر و سیستم های حرارتی را به صورت یکپارچه و از راه دور فراهم می کنند. آویتا؛ گروه مهندسان مشاور ساختمان هوشمند در ادامه مزایا، ویژگی ها، قابلیت ها، قیمت و مراحل و نحوه راه اندازی موتور خانه هوشمند را بررسی خواهد کرد.

سیستم های هوشمند ساختمان BMS چیست؟

هوشمندسازی موتورخانه فرآیندی است که در آن با کنترل مشعل ها و پمپ ها و شیربرقی ها ، بهینه سازی انرژی امکان پذیر می گردد.

کنترل به صورت یکپارچه از موتورخانه و سیستم توزیع تا اتاق و مصرف کننده و همچنین کنترل مدیریت و اتوماسیون از مزیت های سیستم هوشمند ABB است . نگاه کلی به سیستم HVAC از موتورخانه تا اتاق باعث ایجاد بالاترین میزان و کلاس در صرفه جویی انرژی می شود

نحوه عملکرد سیستم های هوشمند ساختمان BMS (موتورخانه هوشمند)

هوشمند سازی موتورخانه - knx.ir
هوشمند سازی موتورخانه - knx.ir

مزایای موتورخانه هوشمند

در یک مقایسه کلی میان موتورخانه های هوشمند و سنتی می توان به مزایای بسیار زیاد استفاده از سنسورها و IOT در سیستم های موتورخانه هوشمند پی برد. برخی از مزایای سیستم های هوشمند ساختمان BMS(هوشمند سازی موتورخانه ها) عبارتند از:

کاهش هزینه مصرف انرژی با موتورخانه هوشمند

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نقاط ضعف در موتورخانه های سنتی، ثابت بودن دمای آب گرم و سرد در تمام طول سال می باشد. به طوریکه دمای آب گرم در تابستان با زمستان تفاوتی ندارد. علاوه براین، شرایط محیط و گرم و سرد شدن فضای موتور خانه نیز هیچ تاثیری بر روند فعالیت بویلر و چیلر نداشت و با دمای ثابت از قبل تعیین شده به روال خود ادامه می دادند. این در حالیست که با هوشمند سازی موتورخانه می توان امکان تغییر دمای آب گرم و سرد را بر حسب شرایط فراهم کرد. بدون شک این تغییر در دمای آب گرم و سرد در طول سال برحسب شرایط می تواند منجر به کاهش مصرف انرژی شود.

هوشمند سازی موتورخانه - knx.ir

علاوه براین، موتورخانه های هوشمند را می توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که در ساعات و روزهای خاصی از هفته و سال برخی از تجهیزات آنها در حالت خاموش یا روشن قرار گیرند. به عنوان مثال در ادارات، مدارس و دانشگاه ها و محیط های کاری که شب و روزهای تعطیل بدون استفاده هستند، سیستم موتورخانه خاموش باشد. این ویژگی و قابلیت نیز می تواند تاثیر بسیار چشمگیری بر کاهش مصرف انرژی داشته باشد. بر اساس بررسی های صورت گرفته، در محیط های غیر مسکونی با هوشمند سازی موتورخانه ها تا 45 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی میشود.

نگهداری آسان و عیب یابی خودکار موتورخانه با سیستم های هوشمند ساختمان bms

سیستم های موتورخانه دارای تجهیزات حساسی هستند و به همین دلیل بررسی و عیب یابی آنها باید جدی گرفته شود. در موتورخانه های سنتی عیب یابی و بررسی هر یک از قطعات و تجهیزات به صورت دستی توسط اپراتور انجام میشود و احتمال خطا در آن بسیار زیاد است. این در حالیست که با هوشمند سازی موتورخانه می توان به محض خراب شدن هر یک از قطعات و بروز اختلال در روند فعالیت آنها، مطلع شد. عیب یابی سریع و خودکار باعث میشود تا از خسارت های جانی و مالی جلوگیری کرد.

گزرش های ارائه شده توسط سیستم هوشمند سازی که به صورت ماهانه و سالانه هستند یک گام موثر برای نگهداری درست از موتورخانه است. آمار و نمودارهای ارائه شده نشان دهنده نحوه فعالیت و نقص و خرابی های احتمالی و غیره می باشد. با بررسی این نمودارها می توان به اطلاعات بسیار ارزشمندی برای بهبود شرایط موتورخانه و افزایش کارایی و عملکرد آنها استفاده کرد.

موتورخانه سازگار با محیط زیست

سیستم بویلر و چیلر که از مهم ترین تجهیزات در موتورخانه ها هستند به گونه ای طراحی شده که به ترتیب از گاز و برق استفاده می کنند. علاوه بر اینکه مصرف زیاد انرژی منجر به از بین رفتن منابع طبیعی میشود، بلکه در آلوده شدن هوا نیز تاثیرگذارند. با توجه به اینکه موتورخانه های هوشمند کمک می کنند تا بویلر و چیلر و سایر تجهیزات حرارتی مدت زمان کمتری روشن باشند، به همین دلیل سوخت کمتری مصرف نموده و آلودگی نیز کاهش پیدا می کند.

مدیریت هوشمند مصرف آب ساختمان

در آپارتمان های چند طبقه با تعداد زیاد واحدهای مسکونی، برخی از روزهای سال مصرف آب تا حد زیادی ممکن است افزایش پیدا کند. برخی از سامانه های هوشمند سازی موتورخانه ها امکان مدیریت مصرف آب را در این شرایط فراهم نموده اند. مدیریت صحیح آب گرم و سرد می تواند تاثیر بسیار زیادی بر آسایش تمام افراد ساختمان داشته باشد.

کنترل از راه دور با سیستم های هوشمند ساختمان BMS

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورهای مختلف و ارسال آنها برای کنترلر مرکزی، رفتارهای متفاوتی ممکن است صورت گیرد. یکی از اقدامات بسیار کاربردی کنترلرها در این شرایط، ارسال پیام به گوشی تلفن همراه مدیریت ساختمان است. پس از ارسال پیام مدیریت می تواند از طریق نرم افزار نصب شده روی گوشی تلفن همراه خود تجهیزات مختلف را از راه دور کنترل کند. تنظیم و تغییر دما و خاموش و روشن کردن تجهیزات و دستگاه های مختلف و بررسی وضعیت هر یک از قطعات از جمله کارهایی می باشد که از راه دور توسط مدیر قابل انجام است.

هوشمند سازی موتورخانه - knx.ir

کاهش نرخ استهلاک موتورخانه

همان طور که اشاره شد، در ساختمان های غیر مسکونی از قبیل ادارات و سازمان ها و دفاتر کار و غیره سیستم های حرارت مرکزی حتی در شب و روزهای تعطیل سال روشن هستند. عدم تغییر نحوه فعالیت هر یک از دستگاه ها در شب و روزهای تعطیل، نه تنها باعث افزایش مصرف انرژی میشود، بلکه بر طول عمر قطعات مختلف نیز اثرگذار است. این مساله در موتورخانه ساختمان های مسکونی نیز وجود دارد و به دلیل تغییر دمای آب گرم و سرد در روزهای تابستان و زمستان می توان از فعالیت زیاد بویلر و چیلر جلوگیری کرد و مانع از استهلاک آنها شد.

افزایش سطح آسایش افراد در ساختمان با سیستم های هوشمند ساختمان bms

پایین بودن دمای آب گرم حمام در روزهای سرد سال یا گرم بودن دمای چیلر در تابستان دو مشکل بزرگ در ساختمان های دارای موتورخانه های سنتی رخ می دهد. چون دمای بویلر و چیلر در این موتورخانه ها ثابت بوده و شرایط محیط هیچ تاثیری بر تغییر آنها ندارد. حال شرایطی را تصور کنید که بر اساس دمای بیرون ساختمان دمای آب گرم و سرد تولید شده در بویلر و چیلر تغییر کند. بدون شک این یک مزیت بزرگ از هوشمند سازی موتورخانه می باشد و به شدت بر آسایش و راحتی ساکنین و افراد حاضر در ساختمان دارد.

سوالات متداول هوشمند سازی موتورخانه

هوشمند سازی موتورخانه چیست؟

هوشمندسازی موتورخانه فرآیندی است که در آن با کنترل مشعل ها و پمپ ها و شیربرقی ها ، بهینه سازی انرژی امکان پذیر می گردد.

مزایا هوشمند سازی موتورخانه چیست؟

کاهش هزینه مصرف انرژی با موتورخانه هوشمند

نگهداری آسان و عیب یابی خودکار موتورخانه

موتورخانه سازگار با محیط زیست

مدیریت هوشمند مصرف آب ساختمان

کنترل از راه دور با هوشمند سازی موتورخانه

کاهش نرخ استهلاک موتورخانه

افزایش سطح آسایش افراد در ساختمان

× پشتیبانی آنلاین