خانه هوشمند چیست؟

دسته بندی ها

دسته‌ها

خانه هوشمند


خانه  هوشمند یا اسمارت هوم smart home ورود تکنولوژی به زندگی را به خوبی بازگو می کند و شرایطی را فراهم نموده تا کنترل بسیاری از سیستم های موجود در منزل را از راه دور در اختیار داشته باشید. مزایای متعدد این خانه ها و تاثیر شگفت انگیز آنها بر آسایش تمام افراد خانواده و کاهش هزینه ها باعث شده اند تا هوشمند سازی منازل در تمام دنیا و حتی ایران اهمیت زیادی پیدا کند. شرکت مهندسان مشاور ساختمان هوشمند آویتا در ادامه به هر آنچه که باید درباره تاریخچه اسمارت هوم ها و تجهیزات و امکانات موجود در این خانه ها بدانید اشاره خواهد داشت.

اسمارت هوم چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی در تمام امور زندگی تغییر و تحول شگرفی ایجاد شده و نمونه بارز آن در هوشمند سازی ساختمان ها می توان مشاهده کرد. خانه هوشمند مجموعه ای از تمام سیستم های الکتریکی نظیر سیستم های سرمایش و گرمایش، روشنایی ، پرده و کرکره برقی،سیستم صوتی و سیستم های امنیتی می باشد که به صورت یکپارچه قابل کنترل هستند. به عبارت دیگر، در اسمارت هوم ها، امکان کنترل یکپارچه روشنایی ، پرده ها، سیستم های صوتی و امنیتی و درب باز کن ها، فن کوئل، داکت اسپلیت ، اسپلیت ، گرمایش از کف و حتی روشن و خاموش کردن لوازم برقی آشپزخانه و کنترل باز و بسته بودن شیر آب و گاز و غیره امکان پذیر شده است.

مهم ترین ویژگی که در هوشمند سازی منازل وجود دارد و یک مزیت بزرگ برای آن به شمار می رود، قابلیت کنترل وسایل و سیستم های مختلف از راه دور است. برای کنترل این سیستم ها روش های متعددی ارائه شده اند که اصلی ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

هوشمند سازی منازل - knx.ir
اسمارت هوم - knx.ir

اجزای اسمارت هوم

برای راه اندازی خانه های هوشمند به تجهیزاتی نیازمندیم که کاربردهای آنها متفاوت است. در حالت کلی این تجهیزات را می توان بر اساس نوع کاربردشان به دو دسته تقسیم بندی کرد که عبارتند از:

کنترلر های هوشمند و تجهیزات تابلویی

این دسته از تجهیزات در تابلو برق سیستم هوشمند نصب شده و نوع آنها متناسب با سیستم های موجود در خانه هوشمند انتخاب و متناسب با تعداد نقاط کنترلی موجود ، تعداد کانال های آنها مشخص میشوند.  

تجهیزات دیواری سیستم هوشمند ساختمان

به کلید های هوشمند و تاچ پنل ها که در فضاهای مختلف به منظور کنترل سیستم هوشمند ساختمان نصب می شوند،گفته میشود که از طراحی های متنوعی برخوردار هستند.

تاریخچه اسمارت هوم

برخلاف آنچه اغلب افراد تصور می کنند، اسمارت هوم ها اصطلاح جدیدی نیست، اما ابتدا تنها در کشورهای توسعه یافته کاربرد داشت و به مرور به سایر نقاط دنیا نفوذ پیدا کرد. ردپای هوشمند سازی منازل را می توان در سال های 1966 و با معرفی اولین اتوماسیون خانگی echo IV توسط مهندس وستینگاهوس، جیم ستارلند مشاهده کرد. سیستم معرفی شده توسط وی در ابتدا قابلیت های گسترده ای نداشت و بیشتر برای کنترل دما مورد استفاده قرار میگرفت. از دیگر قابلیت های این اتوماسیون می توان به امکان ذخیره سازی دستور غذا و همچنین خاموش و روشن کردن وسایل اشاره کرد.

پس از گذشت کمتر از یک دهه از معرفی اتوماسیون ECHO IV، پروتکل X10 در سال 1975 روی کار آمد و تغییرات شگرفی را در سیستم های هوشمند ایجاد کرد. سیستم های BMS جمله نمونه های پرکاربرد در خانه های هوشمند بود که از این پروتکل استفاده می کرد.

هوشمند سازی منازل - knx.ir

این سیستم ها در ابتدا برای کنترل تاسیسات ساختمان کاربرد داشت. پس از آن در سال 1992 کوپلر شرکت زیمنس با استاندارد EIBA معرفی شد که دارای نرم افزار ETS بود و در هوشمند سازی وسایل برقی مورد استفاده قرار گرفت.

بیشترین تحول در خانه های هوشمند پس از معرفی اینترنت و دسترسی آسان تمام افراد به آن ایجاد شد. به طوریکه از 1990 تا 2000 این روند با رشد سریع تری طی شد و با معرفی اصطلاح IOT یا اینترنت اشیا هوشمند سازی چهره جدیدی به خودش گرفت. در حال حاضر یکی از مطمئن ترین پروتکل ها در این زمینه KNX می باشد. بر اساس این پروتکل، تجهیزات درون سیستم به کمک دو زوج کابل سبز رنگ KNX کابل کشی و ارتباط بین وسایل مختلف و کنترل آنها فراهم میشود.

سناریو در خانه هوشمند چیست؟

با توجه به اینکه تمام تجهیزات به کار رفته در اسمارت هوم ها برای بالا بردن سطح آرامش و آسایش و امنیت در منازل می باشد، به همین دلیل امکان تعریف سناریو در آنها فراهم شده است. در واقع با تعریف سناریو شرایط مورد نظر را به سیستم معرفی و بر همین اساس تجهیزات مختلف برنامه ریزی و الگوریتم های سیستم تنظیم میشوند. به عنوان مثال، سناریو خروج از منزل می تواند به معنای خاموش شدن تمام سیستم ها و چراغ ها  و بسته بودن شیر آب و گاز و فعال شدن سیستم امنیتی باشد. در این صورت پس از انتخاب این سناریو ، تمام تجهیزات منزل بر همین اساس تنظیم میشوند. از جمله سناریوهای پرکاربرد برای هوشمند سازی منازل می توان به سناریو ورود و خروج از منزل، سناریو استراحت، سناریو مهمانی اشاره کرد.

همچنین در بسیاری از سیستم های هوشمند سازی خانه می توان بر اساس شرایط محیط نیز سناریوی مورد نظر را تعریف کرد. به عنوان مثال، سناریو ناهار خوری با سالن پذیرایی متفاوت است و بر حسب شرایط می توان میزان کنترل نور و باز و بسته بودن پرده ها و غیره را تنظیم کرد.

اسمارت هوم - knx.ir
خانه هوشمند - knx.ir

مزایای خانه هوشمند

رشد چشمگیر اسمارت هوم ها و تجهیزات متعددی که برای آنها توسط کمپانی های مختلف ارائه میشود، نشان دهنده بازخورد ایده آل اغلب افراد می باشد. با راه اندازی سیستم های هوشمند در منازل می توان به مزایای متعددی دست پیدا کرد که برخی از آنها عبارتند از:

تضمین امنیت در خانه های هوشمند

یکی از مهم ترین مزایایی که در راه اندازی اسمارت هوم می توان به آن دست پیدا کرد، بالا بردن سطح امنیت منزل است. امکان بررسی و کنترل شرایط منزل از راه دور از طریق اپلیکیشن روی گوشی و تبلت وجود دارد. علاوه براین، استفاده از شیر برقی آب و گاز هوشمند نیز می تواند امنیت را بهبود ببخشد. با استفاده از این نوع تجهیزات می توان از طریق گوشی تلفن همراه و از راه دور بررسی کرد که آیا شیر آب و گاز بسته هستند یا خیر و در صورت نیاز وضعیت آنها را تغییر داد.

هوشمند سازی منازل - knx.ir

کاهش هزینه های مصرف انرژی

با تعریف سناریوهای مختلف می توان روشن و خاموش بودن وسایل برقی و سیستم های گرمایشی و سرمایشی را در منزل بر حسب شرایط کنترل کرد. در این صورت با خروج از منزل و فعال سازی سناریو خروج تمام لامپ ها و وسایل برقی خاموش میشوند. علاوه براین، بر اساس دمای محیط نیز سیستم های گرمایشی و سرمایشی به صورت خودکار روشن و خاموش میشوند. تمام این موارد می توانند به شدت بر کاهش 40 درصدی هزینه ها و پرداخت قبوض با رقم های نجومی جلوگیری کنند.

هوشمند سازی منازل - knx.ir

افزایش سطح نظم و آسایش در منزل

خانه هوشمند - knx.ir

با توجه به اینکه خانه هوشمند ارتباط بین وسایل مختلف را برقرار می سازد، به همین دلیل می تواند به شدت بر افزایش نظم و آسایش در محیط زندگی موثر واقع شود. برای درک بهتر این موضوع شرایطی را تصور کنید که از محل کار زمان روشن شدن قهوه ساز و غذاساز را تنظیم کنید تا قبل از ورود شما غذا و نوشیدنی آماده باشد. فعال کردن جاروبرقی از راه دور و نظافت خودکار آن، روشن شدن ماشین لباسشویی از جمله موارد هستند که در اسمارت هوم به آن دست پیدا می کنید. علاوه براین، در خانه های هوشمند حتی می توانید کنترل نور پرده و میزان باز و بسته بودن آنها را نیز بر حسب شرایط یا به دلخواه تنظیم کنید.

تاثیر هوشمندسازی منازل بر قیمت ملک

بدون شک هر اندازه ساختمان دارای امکانات بیشتر و بهتری باشد، به همان اندازه نیز ارزش مالی آن افزایش پیدا می کند. با نصب کلید و پریزهای هوشمند یا سیستم های گرمایشی و سرمایشی قابل کنترل از راه دور و موارد مشابه می توان تا حد زیادی ارزش ملک را بالا برد.

سوالات متداول اسمارت هوم

اسمارت هوم چیست؟

خانه هوشمند مجموعه ای از تمام سیستم های الکتریکی نظیر سیستم های سرمایش و گرمایش، روشنایی ، پرده و کرکره برقی،سیستم صوتی و سیستم های امنیتی می باشد که از به صورت یکپارچه  قابل کنترل هستند.

مزایا خانه هوشمند چیست؟

تضمین امنیت در خانه های هوشمند

کاهش هزینه های مصرف انرژی

افزایش سطح نظم و آسایش در منزل

تاثیر هوشمندسازی منازل بر قیمت ملک